Sudan’daki bombardımanda ürküten bilanço açıklandı

Sudan’da Kereri Direniş Komitelerinden yapılan açıklamada, Umdurman’daki bazı yerleşim bölgelerinin Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) tarafından şiddetli topçu bombardımanına maruz kaldığı belirtildi.

BOMBARDIMANDA ÖLENLERİN SAYISI 40’A YÜKSELDİ

Bombardımanda ölenlerin sayısının 40’a yükseldiği, 50’den fazla kişinin yaralandığı bilgisi verilen açıklamada, ölü ve yaralıların sayısının artabileceği kaydedildi.

HDK saldırılarında 100’dan fazla kişi hayatını kaybetmişti
Medeni Direniş Komiteleri, 5 Haziran’da ülkenin orta kesimlerindeki Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyünde HDK’nin saldırıları sonucunda 100’dan fazla kişinin yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

Sudan Egemenlik Konseyi, HDK’yi köyde çok sayıda masum insanı öldürerek katliam yapmakla suçlarken, HDK de ordu, istihbarat ve gönüllü askerlerin bulunduğu 3 kampa saldırdıklarını duyurmuştu.

2 GÜNDE 220 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Hızlı Destek Kuvvetlerinin (HDK), Cezira eyaletinin Vad El-Nura köyüne yaptığı saldırılarda ölü sayısının 180’e yükseldiğini belirtmişti.

BM’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sudan Özel Temsilci Yardımcısı ve Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkweta-Salami, Cezira eyaletinin Ved en-Nora köyünde şiddetli saldırılar ve çok sayıda can kaybı yaşandığına dair haberler karşısında şoke olduklarını dile getirdi.

BM’nin 5 Haziran’da yaşanan olayların tüm ayrıntılarına sahip olmasa da sivillerin yaşadığı bölgelerde yoğun silah kullanıldığına dair güvenilir raporlara sahip olduklarını belirten Salami, şunları kaydetti:

“Ved en-Nora’da olup bitenlerin kapsamlı bir şekilde soruşturulması ve bu suçların sorumlularının hesap vermesi çağrısında bulunuyoruz. HDK, üyelerinin bu bölgedeki kara operasyonlarına katıldığını doğruladı.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x